De bijzondere verhalen van de Bevrijdingsvuurestafette

05/03/2026

De bijzondere verhalen van de Bevrijdingsvuurestafette

Wees er op tijd bij: op 3 april sluit de inschrijving voor de Bevrijdingsvuurestafette 2026, klik hier voor meer informatie. 

Het doorgeven van het vuur van de vrijheid is een traditie die terugvoert tot 1946. In dat jaar trokken inwoners van Eindhoven naar Normandië om het bevrijdingsvuur op te halen en de route van de bevrijders, per fiets en rennend, terug naar huis af te leggen. 

Sindsdien vormt deze estafette het sportieve begin van het herdenken van onze vrijheid. In de nacht van 4 op 5 mei verspreiden lopers door heel Nederland het bevrijdingsvuur. Fakkels lichten op in dorpen en steden, gedragen door loopgroepen vanuit het hele land om op deze bijzondere manier de vrijheid te koesteren. En elk hebben ze daar zo hun eigen redenen voor. 

 

Nijmegen 

Bijvoorbeeld Huize Klimop uit Nijmegen. Deze studentenvereniging rent mee om de aandacht te vragen voor vrijheid onder de studenten, nu dat op zoveel plekken in de wereld niet altijd zo vanzelfsprekend is. " Dit is een ervaring waar we erg naar uitkijken. En natuurlijk het lopen zelf, is erg gezellig en heerlijk om te doen. Zo kunnen we als Nijmeegs studentenhuisje een sportieve en mooie bijdrage leveren in het verspreiden van vrijheid,” aldus Joska, lid van Huize Klimop. 

 

Bergen (Limburg) 

Verder landinwaarts doet ook het Liebesgrün Runningteam weer mee. Deze groep uit Bergen (Limburg), loopt mee voor de verbondenheid met Duitsland. Ze werken als team nauw samen met 8 gemeentes in de grensregio Noord-Limburg, waaronder 4 Duitse gemeentes." Het was voor mij een eer om het voorgaande jaar, de burgemeesters van Bergen en het Duitse Weeze én de Commissaris van de Koning van Limburg op de tribune op 4 mei 's nachts in Wageningen te kunnen verwelkomen. Ze zijn speciaal voor ons team afgereisd", aldus Frank Janssen namens het Liebesgrün Runningteam.  

 

Aalsmeer  

Het is mooi om te zien dat op deze manier ook burgemeesters vertegenwoordigd zijn tijdens de Bevrijdinsvuurestafette. Sterker nog, namens Aalsmeer loopt burgemeester Gido Oude Kotte zelf ook mee om het vuur te verspreiden. Het Estafetteteam Aalsmeer loopt dit jaar voor de 10e keer mee en is een hechte groep geworden. Ulla Eurich: "De Aalsmeerse lopers zijn bijzonder begaan met het lot, maar vooral ook de doorzettingskracht van onze Oekraïense en Syrische dorpsgenoten. Op deze manier verspreiden we het vuur als token van vrijheid en sportieve prestatie." 

Deel dit online

Delen op TwitterDelen op FacebookDelen op WhatsApp

Wageningen45

Het Nationaal Comité Herdenking Capitulaties 1945 (Wageningen45) is een platform voor vrede en vrijheid en heeft ten doel het herdenken van de capitulaties, vieren van de verkregen vrijheid en aandacht te vragen voor de wereldwijde vraagstukken van Vrede, Vrijheid en Veiligheid vanuit Wageningen, Stad der Bevrijding.

Wageningen45 is een culturele ANBI:
Jaarverslag en verkorte jaarrekening 2023 / ANBI publicatie 2023

 

Activiteiten

Contact

Postadres
Postbus 1
6700 AA Wageningen

Bezoekadres
Niemeijerstraat 1
6701 CL Wageningen

06-16036516
contact@wageningen45.nl

Privacyverklaring

Wageningen45 InstagramWageningen45 TwitterWageningen45 Facebook

© Copyright Wageningen45 - ANBI